Back to Top

Przyszłość OZE

Warunki geograficzne mają bardzo duże znaczenie dla możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii w polskich gospodarstwach domowych. Trzeba mieć świadomość, że na otwartej przestrzeni energia wiatrowa będzie w większym stopniu eksploatowana, niż w dolinach, dlatego właśnie największe farmy wiatrowe są na Pomorzu.

Polacy, jak na razie najchętniej korzystają z biopaliw stałych. Z roku na tok przybywa osób, które chcą wprowadzić ekologiczne rozwiązania do swojego domu. Dużą rolę w tym zakresie odgrywa również Unia Europejska, która promuje stosowanie energii ze źródeł odnawialnych i zobowiązuje do wdrażania jej zaleceń wszystkie państwa członkowskie, w tym Polskę. Polska do 2020 roku miała za zadanie zwiększyć bilans energetyczny pochodzący ze źródeł odnawialnych do 15%. Te statystyki mówią wiele o wykorzystywaniu energii odnawialnej w naszym kraju; https://www.green-projects.pl/energia-oze-wytwarzanie-polska-statystyki/.

OZE

Energia w przyszłości będzie pochodziła głównie z wiatru?

Prąd z elektrowni wiatrowych to realna przyszłość? Unia Europejska twierdzi, że tak, ale czy przekłada się to na inwestycyjne podejmowane w Polsce? Choć statystyki wskazują, że Polska notuje w niektórych dniach rekordowe ilości związane z produkcją prądu z elektrowni wiatrowych, nadal zbyt mało jest inwestycji w rozwój technologii. Potrzebne są inicjatywy, dzięki którym elektrowni wiatrowych w Polsce będzie powstawało jeszcze więcej, a dopiero wtedy będzie można mówić o przejściu z tradycyjnych elektrowni na elektrownie wiatrowe.

Wiele o transformacji energetyki mówi również Grzegorz Wiśniewski (https://www.abb-conversations.com/pl/2019/04/przyszlosc-energii-rozpoczyna-sie-transformacja-energetyczna/), polski inżynier, ekonomista, promotor energetyki odnawialnej i prosumenckiej.

Energia prosto ze słońca

Duże pokłady energii mogą pochodzić również ze słońca, nawet w kraju, takim jak Polska, gdzie dni słonecznych jest stosunkowo niewiele, ponieważ w największym nasileniu występują przede wszystkim w okresie od czerwca do sierpnia. Należy jednak tym tematem się zainteresować, ponieważ tanio można pozyskać energię prosto ze słońca, ze względu na dostępność systemów typu panele fotowoltaiczne. Uzyskujemy dzięki nim nie tylko darmową energię elektryczną, ale w dodatku nie szkodzimy środowisku, co jest niezwykle istotne.